Jak kręcić? | PORADNIKI

Skorzystaj z naszych porad dla rowerzystów i przyszłych rowerzystów. Jak wybrać rower dla siebie? Jak dbać o sprzęt i o własne ciało? Jak się ubrać, co jeść i pić? Jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami? Tego – i wiele więcej – dowiesz się z naszych poradników.

Jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z prawem?

 • Jakie mandaty dla rowerzystów?
  Od stycznia 2022 roku obowiązują nowe kary dla kierowców oraz użytkowników dróg. Oto niektóre mandaty z nowego taryfikatora, dotyczące rowerzystów: Jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) – 1000 zł Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – 2500 zł Przewożenie pasażera będącego pod wpływem alkoholu – 500 zł Korzystanie podczas jazdy … Czytaj więcej.
 • Po jakich drogach można jeździć rowerem?
  Dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych osób obecnych na drodze, to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru. Musisz również wiedzieć jak poruszać się jednośladem w ruchu drogowym. Najlepiej jeździć ścieżkami rowerowymi lub drogami dla rowerów. Jadąc ulicą zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli jest pas dla rowerów – jedź właśnie nim. Możesz jeździć po chodniku albo drodze dla … Czytaj więcej.
 • W co warto dodatkowo wyposażyć rower?
  Podczas jazdy rowerem warto mieć dodatkowe elementy, zwiększające bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowe elementy wyposażenia roweru (nieobowiązkowe, choć zalecane) to: migające światła pozycyjne, światła odblaskowe na pedałach, światła odblaskowe na kołach lub oponach, kask, lampka na kask, kamizelka odblaskowa, przednie, białe światło odblaskowe, zapięcie/blokada rowerowa, ubezpieczenie rowerzysty. Wszystkie te elementy maksymalnie zwiększają Twoje bezpieczeństwo i widoczność. … Czytaj więcej.
 • W co musi być wyposażony rower?
  Niezbędne wyposażenie roweru określone jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Wyposażenie roweru to m.in. kwestia bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu drogowego. Każdy rower musi posiadać: hamulec, światło pozycyjne przednie barwy białej lub żółtej (światło ciągłe lub migające), światło pozycyjne tylne (ciągłe lub migające), dzwonek, światło … Czytaj więcej.

Jak wybrać najlepszy rower dla siebie?

 • Polscy producenci rowerów
  W Polsce produkuje się około 1,2 mln rowerów rocznie. To daje nam 4. miejsce na liście największych producentów w Unii Europejskiej. Większość producentów jednośladów w naszym kraju projektuje je, ale ramy i inne elementy do nich zamawia w fabrykach na wschodzie. Następnie w Polsce dokonywany jest ostateczny ich montaż. Poniżej znajdziecie listę wybranych polskich producentów … Czytaj więcej.
 • A może trail?
  W gamie modeli producentów rowerów pojawia się coraz więcej modeli rowerów MTB typu trail (w tłumaczeniu z angielskiego „szlak”), które są idealnym kompromisem pomiędzy wyścigowymi modelami XC, a wyczynowymi maszynami enduro. Dlaczego szlakowe rowery górskie? Bo są bardziej uniwersalne i doskonale nadają się do zabawy na leśnych i górskich trasach. Żaden inny typ roweru nie … Czytaj więcej.
 • Czy warto kupić rower elektryczny?
  Elektryczna rewolucja już się zaczęła i wielu rowerzystów przesiada się na jednoślad wspomagany prądem. Czy dynamicznie rosnący nowy trend wyprze tradycyjne (nasze ulubione) rowery? Sprawdź zalety i wady roweru elektrycznego. ROWER ELEKTRYCZNY (e-rower)Zalety● Rowery elektryczne to pojazdy, gdzie praca mięśni rowerzysty wspomagana jest silnikiem elektrycznym zasilanym z wbudowanego w rower akumulatora.● Dzięki temu można pokonać … Czytaj więcej.

Jak dbać o swój rower?

 • Jakie narzędzia rowerowe mogą się przydać w domu?
  Co powinno się znaleźć w podstawowym zestawie narzędzi, który pozwoli zadbać o rower nie wychodząc z domu? Klucze imbusowe, dobra pompka, stojak pod tylny trójkąt…niewątpliwie tak. Ale to nie wszystkie narzędzia, które pozwolą Ci uniknąć wizyty w serwisie rowerowym. Imbusowe gwiazdki i zestaw imbusów w kształcie litery T – pozwalają wyregulować praktycznie cały rower. Dotrą … Czytaj więcej.
 • Rodzaje wentyli rowerowych
  Wentyl to taki wynalazek, przez który wtłaczamy powietrze do dętki lub bezpośrednio do opony (w przypadku bezdętkowców), po czym powietrze to pozostaje w środku i nie wydostaje się na zewnątrz. Wentyl Schrader (samochodowy/AV) – wynaleziony w Stanach Zjednoczonych już w 1893 roku. Ma średnicę 8 mm. Składa się z metalowej rurki gwintowanej z zewnątrz i … Czytaj więcej.
 • Rozmiary opon rowerowych. Jak je rozszyfrować?
  Dobór odpowiedniego rozmiaru opony rowerowej jest bardzo ważny. Nierzadko chcecie pewnie założyć lżejsze, szersze, węższe, z większym bądź mniejszym bieżnikiem. Oznaczenia opon rowerowych są opisane na ich bocznych ścianach. Rozmiary opon podawane są przez producentów w trzech różnych formach – w systemie calowym, metrycznym (francuskim) i ETRTO. System calowy – szerokość opony oraz jej średnica … Czytaj więcej.

Jak zadbać o siebie jeżdżąc rowerem?

 • Czy rowerzyści żyją dłużej?
  Czy wiesz, że dzięki lepszemu stanowi zdrowia, choroby cywilizacyjne częściej omijają rowerzystów? Ryzyko śmierci rowerzystów w porównaniu z osobami niejeżdżącymi rowerem jest mniejsze o: 24% w przypadku zachorowań na choroby krążenia, 20% w przypadku zagrożeń przedwczesną śmiercią, 16% w przypadku zachorowań na nowotwory.
 • Co jeść jeżdżąc rowerem?
  Jazda rowerem to wysiłek fizyczny, nawet przy spokojnej jeździe. Zadbaj, żeby organizmowi nie zabrakło energii na trasie. Zwłaszcza w krytycznym momencie. Zobacz jak prawidłowo dostarczać energii? ● 3-4 godz. przed jeżdżeniem zjedz pełen posiłek (spaghetti, kurczak z ryżem).● 1-2 godz. przed jeżdżeniem zjedz przekąskę (jogurt, baton)● Parę minut przed wyjazdem – produkty płynne.● W trakcie … Czytaj więcej.
 • Jak się nawadniać jeżdżąc rowerem?
  Ciało ludzkie składa się w 60-70% z wody. Woda jest niezbędna do podtrzymania procesów życiowych. Chłodzi również nasz organizm, by się nie przegrzał. Elektrolity w wodzie – sód, chlor, potas, wapń i magnez, biorą udział w ważnych procesach w organizmie, dlatego optymalne nawodnienie podczas jazdy rowerem jest niezbędne. Zapotrzebowanie na wodę zależy m.in. od: wieku, … Czytaj więcej.

Co daje regularna jazda rowerem?

 • Jazda nocą. Czy warto?
  Jazda rowerem nocą to niewątpliwie duże wyzwanie, a jednocześnie bardzo ekscytujące przeżycie. Trzeba pamiętać o zagrożeniach jakie mogą wystąpić po zmroku i o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa. Nie pozwól jednak, aby ciemność Cię zniechęciła. Jednocześnie pamiętaj, że wyjazd na rower w pojedynkę w nocy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jazda po zmroku, szczególnie z grupą rowerzystów, ma … Czytaj więcej.
 • Jak rowerzysta wpływa na ochronę środowiska?
  Rowerzyści są ekologiczni. W dzisiejszych czasach to ważna cecha, a rower to idealny środek transportu, który sprzyja środowisku. Czy wiesz, że jeśli zamiast autem, do pracy oddalonej o 5 km będziesz dojeżdżać rowerem, zmniejszysz: prawie o tonę rocznie emisję dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery, emisję pyłów i tlenków azotu, zużycie paliw nieodnawialnych, zużycie nawierzchni dróg … Czytaj więcej.
 • Jak jazda rowerem wpływa na zdrowie?
  Rowerzyści są zdrowsi – to udowodnione naukowo. Są również szczęśliwsi, dzięki związkom chemicznym dostarczanym do mózgu podczas wysiłku fizycznego. Czy wiesz, że dojeżdżając rowerem do pracy/szkoły oddalonej o pół godziny jazdy:● spalisz minimum 300 kalorii, czyli tyle, co porcja frytek albo pół tabliczki czekolady,● rozwiniesz mięśnie nóg (łydki, dwugłowy i czworogłowy uda), pośladków, brzucha, grzbietu, … Czytaj więcej.