Jak dbać o swój rower?

Jakie powinno być ciśnienie w oponach? Kiedy trzeba wymienić łańcuch? Co warto sprawdzić przed każdą jazdą? Co powinno się sprawdzić podczas przeglądu sezonowego? Jakie opony stosować na różną nawierzchnię? O tym i wiele więcej dowiesz się z naszych porad technicznych.

 • Jakie narzędzia rowerowe mogą się przydać w domu?
  Co powinno się znaleźć w podstawowym zestawie narzędzi, który pozwoli zadbać o rower nie wychodząc z domu? Klucze imbusowe, dobra pompka, stojak pod tylny trójkąt…niewątpliwie tak. Ale to nie wszystkie narzędzia, które pozwolą Ci uniknąć wizyty w serwisie rowerowym. Imbusowe gwiazdki i zestaw imbusów w kształcie litery T – pozwalają wyregulować praktycznie cały rower. Dotrą … Czytaj więcej.
 • Rodzaje wentyli rowerowych
  Wentyl to taki wynalazek, przez który wtłaczamy powietrze do dętki lub bezpośrednio do opony (w przypadku bezdętkowców), po czym powietrze to pozostaje w środku i nie wydostaje się na zewnątrz. Wentyl Schrader (samochodowy/AV) – wynaleziony w Stanach Zjednoczonych już w 1893 roku. Ma średnicę 8 mm. Składa się z metalowej rurki gwintowanej z zewnątrz i … Czytaj więcej.
 • Rozmiary opon rowerowych. Jak je rozszyfrować?
  Dobór odpowiedniego rozmiaru opony rowerowej jest bardzo ważny. Nierzadko chcecie pewnie założyć lżejsze, szersze, węższe, z większym bądź mniejszym bieżnikiem. Oznaczenia opon rowerowych są opisane na ich bocznych ścianach. Rozmiary opon podawane są przez producentów w trzech różnych formach – w systemie calowym, metrycznym (francuskim) i ETRTO. System calowy – szerokość opony oraz jej średnica … Czytaj więcej.
 • Jak sprawdzić rower przed jazdą?
  Przed każdym wyruszeniem w trasę, a także przed każdym kolejnym sezonem rowerowym warto sprawdzić: Ciśnienie w oponach. Poziom bieżnika. Przerzutki i łańcuch (w razie potrzeby użyć smaru). Działanie świateł. Niepokojące dźwięki w kołach.