Jazda rowerem nocą to niewątpliwie duże wyzwanie, a jednocześnie bardzo ekscytujące przeżycie. Trzeba pamiętać o zagrożeniach jakie mogą wystąpić po zmroku i o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa. Nie pozwól jednak, aby ciemność Cię zniechęciła. Jednocześnie pamiętaj, że wyjazd na rower w pojedynkę w nocy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jazda po zmroku, szczególnie z grupą rowerzystów, ma wiele zalet, a oto niektóre z nich.
Co daje jazda rowerem nocą?
- Dobrze znane krajobrazy stają się tajemnicze, gdy zapada zmrok. Znane miasto, czy leśne szlaki rowerowe wyglądają zupełnie inaczej.
- Night biking podnosi poziom adrenaliny we krwi i dostarcza całkiem nowych wrażeń.
- Jeżdżąc nocą odpoczywamy od zgiełku i tłumu ludzi.
- Nocą mamy na rowerze więcej czasu na przemyślenia.
- Po zmroku można poczuć przestrzeń (mniejszy ruch samochodowy) i dać wytchnienie swoim uszom.
- Gdy widoczność jest ograniczona wyostrzają się inne zmysły. Rowerzysta jeszcze bardziej jednoczy się ze swoim jednośladem.
- Nocą częstszym widokiem, szczególnie na leśnych ścieżkach rowerowych, są np. dziki, sarny czy lisy.
- Podczas nocnych wypraw miłośnicy fotografii znajdą tysiące fantastycznych kadrów.
- Nocny rower jest latem ucieczką od fali gorąca.
O czym pamiętać?
1. Mocne, wytrzymałe oświetlenie.
Zasilane akumulatorem lampki to lepszy wybór niż zasilane bateriami. Najlepiej wyposażyć rower w lampki ze wskaźnikiem stanu naładowania, aby uniknąć rozładowania baterii w ciemności. Warto zamontować też na rowerze dodatkowy zestaw lampek lub zabrać w nocną trasę zewnętrzny akumulator do podładowania oświetlenia. Lampki warto montować w kilku różnych miejscach – te na kierownicy, sztycy i kasku powinny rozwiązać większość problemów, ale można też rozważyć zamontowanie ich na dolnych goleniach amortyzatora. Lampka na kasku ma dodatkowo tę zaletę, że w razie nocnej awarii obie ręce pozostają wolne.
Warto pamiętać, że w deszczowe dni lub podczas jazdy po błotnistym terenie, pokryte brudem lampki stają się niewidoczne.
Paradoksalnie zbyt mocne światło przednie może być zagrożeniem, szczególnie podczas nocnej jazdy szosą. Ludzkie oko nie dostrzega przedmiotów umieszczonych „za” bardzo mocnym źródłem światła ze względu na różnicę kontrastów i efekt olśnienia. Tym samym kierowca samochodu jadący z naprzeciwka może nie dostrzec na przykład Twojej wystawionej ręki w przypadku zamiaru skrętu.
2. Odblaskowa odzież i dodatkowe akcesoria
Większość strojów rowerowych wyposażona jest w elementy odblaskowe, które z pewnością zwrócą na siebie uwagę kierowców samochodów mijanych po zmroku. Jeżeli Twoja odzież nie posiada takich elementów, warto kupić elastyczne opaski odblaskowe na przedramiona, kostki czy talię.
Na rynku dostępne są również rękawiczki rowerowe z odblaskowymi elementami, dzięki którym jesteśmy lepiej widoczni po zmroku w ruchu ulicznym.
Nocą warto również jeździć w okularach rowerowych – z przezroczystymi szybkami. Chronią one oczy przed wiatrem, zimnem, brudem i owadami.